School Staff

Tipton, Caleb Principal
Carico, Angela
Assistant Principal (Sophomores)
 
Collette, Brad Assistant Principal (Seniors)/Athletic Director   
Deal, Chad Assistant Principal (Juniors)
 
Goodwyne, Chris Assistant Principal (Freshmen)
 

Alderman, Lukus                             Special Education 
Anderson, Lauren Math
Anderson, Phoenix English  
Beavers, Jennifer Math
Bell, Julia Math
Bimstein, Matthew Fine Arts--Band  
Bohanan, McCall Fine Arts--Music
Broome, Cheryl World Languages--Spanish
Brown, Amanda Business   
Burchfield, Robin Special Education
Campbell, Karen Business
Casey, Beth Special Education
Champion, Erin Science  
Chan, Adam Math
Childs, Renee English
Davis, Jimmy  Engineering/STEM  
Drake, Robert  Math  
Drummer, Tyler Special Education  
Dunn, Kimberly Science
Ellis, Justin Math
Fey, Melissa Counselor
Frost, Christa Business
Garner, Daniel English/Head Track & Field Coach
Gibson, Maggie Family & Consumer Science  
Gilbert, Terri English
Green, Ashton English
Hawk, Deborah Counselor
Hill, Anita Health Science  
Hill, Erik Math
Hill, Lori Health Science
Holtzclaw, Andrea  Social Studies  
Idzik, Sara English
Irwin, Kim Social Studies
Jenkins, Carrie Counselor
Jones, David Special Education  
Jones, Rachel Math
Kumes, Tim JROTC/Head Cross Country Coach
Leander, Filip English
Lewis, Christa Library Media Specialist  
Lockard, Chris Wellness/Head Boys Basketball Coach
Mann, Rodney Agriculture
Marshall, Paula  Special Education  
Mason, Erica  Family & Consumer Science/Dance Coach  
McCormick, Jill Special Education
McKamey, Randy Wellness/Head Football Coach   
Moore, Bryan Social Studies
O'Connor, Dan Special Education
Pardue, Clay Fine Arts
Pemberton, Jennifer  World Languages--French  
Phillips, Alicia Math/Head Girls Basketball Coach
Phillips, Kristy Science/Cheer Coach
Phillips, Rhonda English
Pierce, Melinda Math  
Potter, Stephen
Science
Reid, Josh Criminal Justice
Robinson, John Business
Rogers, David Agriculture
Roland, Brittany English
Scarpino, Joseph Social Studies  
Schmeling, Josh Science
Service, Daniel English  
Sharon, Lauren World Languages--Spanish
Stockton, Jess  Social Studies  
Stone, Daniel Fine Arts--Band
Stroud, Ashley  English  
Summers, Dakota Special Education  
Templin, Heather  Business  
Tuskan, Mary Counselor
VanAudenhove, Maria  Science  
Vowell, Tim JROTC  
Watson, Morgan Agriculture  
Weathers, Lisa Special Education  
Weaver, Preston Social Studies  
Whitfield, Rachel Science
Zellner, Susan Wellness/Head Volleyball Coach

Braden, Susan Counseling Secretary
Brazelle, Martin  Cafeteria  
Brooks, Joyce  Cafeteria Manager  
Brown, Dana  School Psychologist  
Bull, James Educational Assistant  
Byrd, Matt  In-School Suspension/Head Baseball Coach  
Colwell, Felix  Custodian  
Dixon, Craig  Educational Assistant  
Fox, Brandy Cafeteria  
Garner, Rick Custodian
Hall, Rebecca  Cafeteria  
Hall, Shanda  Educational Assistant  
Higgs, Dianna Educational Assistant
Howell, Ann  Cafeteria  
Jenkins, Kim Educational Assistant
Johnson, Deidra Educational Assistant  
Johnson, Tammy Jo Cafeteria  
King, Carrie  Educational Assistant  
Lockhart, Darrell  Custodian  
Logan, Tammy Front Office Secretary  
Massey, Taylor Educational Assistant  
Minch, Robin Bookkeeper
Murphy, Gail Counseling Registrar  
Nichols, Ryan  Day Maintenance  
Rhodey, Jason Custodian  
Ridenour, Amanda Cafeteria  
Ridenour, Lyndsey  Cafeteria  
Ridenour, Marsha  Cafeteria  
Ryder, Michelle School Nurse
Sellers, David Day Maintenance  
Singleton, Taylor Educational Assistant  
Smith, Mary  Cafeteria  
Stapleton, Mary Attendance Secretary  
Steffey, James  Custodian  
Stout, Suzanne Educational Assistant  
Stovall, Austin Custodian  
Upham, Derrick School Resource Officer  
Watson, Lecia Front Office Secretary  
Weldon, Morgan Speech Therapist  
White, Stephenie  Cafeteria  
Wilson, Brenda  Custodian